Drewno jest materiałem bardzo ekologicznym - jest surowcem naturalnym, pochodzi ze źródeł odnawialnych, ma ujemną emisję CO2 a jego wytworzenie jest stosunkowo tanie. Warto się zastanowić, czy to, czym je traktujemy również ma pozytywny lub chociaż neutralny wpływ na środowisko.
Drewniane meble są solidne i zwykle służą nam w dobrej kondycji przez wiele lat. Można je łatwo przerabiać i stylizować, dopasowując do charakteru wnętrza. Ich bazą jest naturalny surowiec więc nawet gdy przestaną spełniać swoją funkcję mogą zostać oddane do utylizacji i przetworzone, dzięki czemu nie będą zanieczyszczać środowiska.
Niestety, efekt „eko” łatwo zaprzepaścić stosując niezbyt ekologiczne produkty do ich zabezpieczania. Niektóre produkty mogą w swoim składzie zawierać rozpuszczalniki, lub inne substancje, które podczas nakładania są emitowane do atmosfery. Np. lakiery poliuretanowe są bezpieczne po wyschnięciu, ale podczas ich nakładania do otoczenia uwalniają się pary drażniących oczy i skórę izocyjanianów. Impregnaty olejowe mogą zawierać oprócz schnących olejów roślinnych także tzw. olej mineralny czyli produkt przerobu ropy naftowej. Oczywiście, ropa naftowa jest surowcem naturalnym ale w przeciwieństwie do drewna jej zasoby nie odnawiają się, a wydobycie i przeróbka przemysłowa zużywa ogromne ilości wody i energii.
Co więc polecamy do ekologicznego zabezpieczania drewnianych mebli?
- Roślinne oleje schnące. Należą do nich m.in: lniany, tungowy, z orzechów włoskich. Popularne oleje jadalne takie jak oliwa z oliwek czy olej kokosowy nigdy nie wysychają, mogą natomiast jełczeć bądź wymywać się z drewna, dlatego nie powinno się ich stosować. Oleje przeznaczone do drewna są zwykle poddawane przez producentów filtrowaniu, obróbce termicznej i sterylizacji aby maksymalnie zwiększyć ich impregnacyjne właściwości. Oleje nie tworzą na powierzchni zwartej, nieprzepuszczalnej warstwy jak lakiery, dzięki czemu z jednej strony nie traci się poczucia „surowości” materiału ale z drugiej strony aby dobrze chronić wymagają konsekwentnego, regularnego konserwowania.
- Bejce olejowe i oleje pigmentowane. To barwne odmiany opisanych wcześniej olejów do drewna. Zawierają trwałe i bezpieczne pigmenty mineralne, które zabarwiają drewno, ale go nie całkowicie nie zakrywają. W zależności od ilości dodanego pigmentu można uzyskać efekt mocnego wybarwienia lub tylko lekkie „muśnięcie” kolorem. Można na nie położyć wosk dla lepszego zabezpieczenia.
- Woski bezbarwne i barwne. Woskowanie to jedna z najstarszych metod wykańczania powierzchni. Można do tego wykorzystać podgrzany wosk pszczeli albo łatwiejszą w użytkowaniu pastę uzyskiwaną przez rozpuszczenie wosku w oleju lnianym. W niektórych pastach woskowych znajduje się domieszka wosków roślinnych np. carnauba. Sprawiają one, że uzyskana powłoka jest twardsza niż uzyskiwana z czystego wosku pszczelego. Woski mają swoje wersje barwne – zawierające pigmenty mineralne. Uwaga: jeśli na opakowaniu wosku widzisz znak ostrzegawczy, to najprawdopodobniej zawiera on rozpuszczalnik np. terpentynę, benzynę itp. Niektóre produkty zawierają także pochodzącą z przerobu ropy naftowej parafinę.
- Olejowoski (woski olejne). To mieszaniny oleju i wosku roślinnego, zwykle wosku carnauba. Łączą w sobie zalety wosków i oleju do drewna.
- Oleje z naturalną żywicą. Zmieszanie oleju do drewna z żywicą sosnową powoduje, że pomalowane tą mieszanką drewniane powierzchnie są odporniejsze na ścieranie niż powierzchnie pokryte tylko olejem. Można je stosować na podłogi, blaty i inne miejsca narażone na częste użytkowanie.
- Mydło lniane. Tak, to nie żart! W krajach skandynawskich drewniane podłogi i meble z sosny, świerka i brzozy po dziś dzień konserwuje się mydłem lnianym. Częste szorowanie powierzchni mydłem powoduje, że wchodzi ono głęboko w pory drewna tworząc swego rodzaju barierę chroniącą przed wnikaniem brudu. Dodatkowo w przeciwieństwie do olejów, które zawsze nieco przyciemniają drewno, szorowanie mydłem działa jak łagodne ługowanie – rozjaśnia. Dla tych, którzy chcą ten proces przyspieszyć polecamy mydło bielące, które zawiera biały pigment.
Sprawdź naszą ofertę wosków do konserwacji drewna:
Chcesz wiedzieć więcej?
Zobacz polecane przez nas produkty: