Historyczne drewniane okna były wykonywane z surowca tak wysokiej jakości, że zazwyczaj nadają się do renowacji, nawet jeśli ich obecny wygląd pozostawia wiele do życzenia. Zachęcamy do zapoznania się z najnowszymi publikacjami NID na temat remontowania i konserwacji historycznej stolarki okiennej dostępnymi do pobrania bezpłatnie.
Renowacja drewnianych okien i drzwi to proces przywracający je do życia poprzez odświeżenie, ulepszenie, podniesienie ich właściwości estetycznych i funkcjonalnych. Odnawiając stolarnię okienną i drzwiową, możesz nie tylko zachować na dziesiątki lat ich pierwotny urok, ale także w dłuższej perspektywie zaoszczędzić energię i pieniądze.
Narodowy Instytut Dziedzictwa opublikował niedawno "Poradnik remontu i konserwacji historycznej stolarki okiennej". Jak piszą autorzy, książka została pomyślana w taki sposób, by mogły z niej korzystać zarówno osoby, które nie mają na co dzień do czynienia z zabiegami konserwatorskimi czy renowacyjnymi, jak i specjaliści prowadzący skomplikowane inwestycje.
Polecamy gorącą tę pozycję wszystkim, którzy wahają się czy przystąpić do renowacji zabytkowej stolarki, obawiają się czy sobie poradzą albo nie wiedzą od czego zacząć.
My ze swojej strony chcielibyśmy dodać kilka informacji:
- stary kit szklarski można łatwo usunąć za pomocą specjalnej lampy (tzw. kittlampa) i skrobaka. Ważne: lampa do rozmiękczania kitu to nie jest taka sama lampa jak ta, która służy do ściągania starej farby! Szczegóły znajdziesz na stronie produktu: Spotheater SH800K
- kit będzie łatwiej odchodzić od drewna i mniej pylić podczas zeskrobywania jeśli wcześniej posmarujesz go woskiem na bazie oleju lnianego.
- okucia, zawiasy, zasuwki itp. elementy metalowe możesz w ekologiczny i bezpieczny sposób oczyścić ze starej farby za pomocą gotowania w roztworze mydła lnianego. Stara farba namięknie i da się łatwo usunąć. Szczegóły znajdziesz na stronie produktu: mydło lniane
Poradnik remontu i konserwacji historycznej stolarki okiennej - pobierz PDF
Tytuł: Poradnik remontu i konserwacji historycznej stolarki okiennej
Autorzy: Monika Bogdanowska, Anna Maria Cymborowska-Waluś, Kazimierz Czepiel, Witold Górny, Daria Jagiełło, Andrzej Laskowski, Beata Piaskowska, Natalia Skiepko
Recenzenci: dr Katarzyna Darecka, dr hab. Jarosław Adamowicz, prof. Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie
Redakcja naukowa: Monika Bogdanowska