O nas

 

Witajcie w AgoHome!

Od 2010 roku prowadzimy hurtową i detaliczną sprzedaż naturalnych produktów wykończeniowych - dla tych którzy chcą żyć w zgodzie z naturą i dla tych, którzy zajmują się przywracaniem do życia zabytkowych budynków, wnętrz i mebli.

Ekologiczny styl życia to nie tylko  jedzenie nieprzetworzonej żywności czy  jeżdżenie rowerem do pracy, ale przede wszystkim świadome wybieranie produktów, z których korzystamy na co dzień. Dotyczy to także farb, wosków i innych preparatów stosowanych do malowania  naszych domów, mebli i dekoracji.  Zazwyczaj, wybierając  farby skupiamy się na dopasowaniu koloru, a  zapominamy o sprawdzeniu produktów pod kątem zawartości substancji szkodliwych.

W ofercie AgoHome znajdziecie produkty zawierające wyłącznie lub prawie wyłącznie naturalne substancje. Producenci  tych farb, wosków, olejów i bejc przykładają wielką wagę do tego, aby cały proces ich powstawania spełniał wysokie normy jakościowe. Z przyjemnością  opowiemy Wam o właściwościach poszczególnych produktów i metodach ich stosowania, a na warsztatach pokażemy jak przyjemne i twórcze może być ich stosowanie. 

Stosujemy w naszych projektach DIY i pracach konserwatorskich wszystkie produkty, które są dostępne w ofercie AgoHome. Dzięki temu wiemy z własnego doświadczenia jak działają, czy efekt jest trwały i po czym poznać, że coś poszło nie tak. Nieustannie poszukujemy nowych rozwiązań, którymi chętnie dzielimy się z naszymi klientami.

Wpadajcie śmiało do sklepu i na bloga, jesteście zawsze mile widziani.

 

Agnieszka i Michał

 

AgoHome właściciele

 

Przyjazne dla środowiska, ekologiczne czy naturalne?

Wbrew pozorom nie każda „przyjazna dla środowiska” farba jest  produktem naturalnym lub w pełni ekologicznym.  Wiele farb zawiera syntetyczne pigmenty, środki grzybobójcze i Lotne Związki Organiczne (oznaczane jako LZO lub VOC), które mogą oddziaływać szkodliwie na ludzi (np. wywoływać reakcje alergiczne) i poprzez emisję do atmosfery obciążać środowisko naturalne.  Producenci wodorozcieńczalnych farb o niskim poziomie LZO i małej intensywności zapachu  reklamują je jako ekologiczne. Z pewnością są bezpieczne i spełniają normy. Czy jednak „ekologiczne” nie jest tu słowem na wyrost?

W opisie farb dostępnych w AgoHome znajdziecie informację o tym, co znajduje się w jej składzie. Jeśli z jakiegoś powodu produkt może być niebezpieczny jest to wyraźnie zaznaczone.

 

świeczniki

 

Dlaczego warto czytać etykietkę?

Z etykietki powinniśmy dowiedzieć się co jest rozpuszczalnikiem farby, ile czasu będzie schła, jak ją prawidłowo nakładać i czy jej stosowanie może się wiązać z jakimkolwiek ryzykiem dla zdrowia. Nie należy lekceważyć ostrzeżeń dotyczących wietrzenia pomieszczenia podczas malowania albo wymogu zakładania rękawiczek, ponieważ nawet naturalne produkty mogą u wrażliwych osób wywoływać ból głowy lub nudności, a także wywoływać podrażnienia skóry.

W trosce o Wasze zdrowie podajemy na etykietkach najważniejsze informacje o produktach i ich zastosowaniu.  

 

Czy farby naturalne są tak samo dobre jak konwencjonalne?

Oczywiście! Mają doskonałą siłę krycia, piękne kolory i dużą trwałość. Niektóre z nich schną dłużej niż farby konwencjonalne, ponieważ nie zawierają osuszaczy albo szybko odparowujących rozpuszczalników.  

W opisach sprzedawanych przez nas farb znajdziecie informacje o ich wydajności i czasie schnięcia.

 

Czy to prawda, że farby olejne są szkodliwe?

To zależy co znajduje się w ich składzie. Jeśli są to farby na oleju lnianym, oparte w pełni o stare receptury, zwierają tylko naturalne pigmenty i nie mają chemicznych dodatków to z całą pewnością nikomu nie zaszkodzą.  Niestety, obecnie wiele dostępnych na rynku farb zawiera obok oleju także syntetyczne żywice i niebezpieczne rozpuszczalniki. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź etykietkę lub zapytaj sprzedawcę.   

 

Dlaczego konserwatorzy i rzemieślnicy chętnie sięgają po nasze produkty?

Dawniej wiedza o materiałach i ich zastosowaniach a także technikach pracy rzemieślniczej była przekazywana z pokolenia na pokolenie. Dziś często sięgamy po rozwiązania szybsze, tańsze i prostsze w obsłudze. Niestety, często ze szkodą dla jakości i trwałości. Zabytkowe budowle, wnętrza i meble nie powinny być poligonem doświadczalnym dla stosowania rozwiązań "na skróty". To nie tylko niezgodne z istotą konserwacji ale często przyczynia się do uszkodzenia cennych historycznie obiektów. Produkty z naszej oferty są opracowane na bazie tradycyjnych receptur, dzięki można ich używać w taki sam sposób i z równie dobrym efektem jak robiły to całe pokolenia rzemieślników.