3 proste sposoby na pozbycie się farby z okuć

20-02-2025

Chcesz odrestaurować stare drzwi, okna lub meble i nie wiesz jak się pozbyć starej farby z okuć? Podpowiadamy proste i skuteczne rozwiązania. 

Usuwanie starej farby z metalowych ukuć może się wydawać trudne, żmudne i zniechęcające. Szlifowanie albo piaskowanie może się skończyć uszkodzeniem przedmiotu, użycie opalarki na małych przedmiotach jest niebezpieczne i grozi poparzeniem. Podpowiadamy trzy metody, dzięki którym zrobisz to łatwiej i bezpieczniej. 

Klamka

 

Przed czyszczeniem odkręć okucia, zawiasy, czy gałki meblowe. Jeśli mocujące je elementy są ozdobne lub mają wartość historyczną wyczyść je również. 

 

1. Środki do rozpuszczania farby

To z pewnością szybka opcja. Zanim nałożysz preparat na cały czyszczony przedmiot zrób próbę na małej powierzchni. Pozwoli to sprawdzić na ile farba daje się rozmiękczyć i czy chemikalia nie uszkodzą oryginalnego wykończenia powierzchni. Pracuj w dobrze wentylowanej przestrzeni i staraj się nie wdychać oparów preparatu do zdejmowania powłok malarskich. Stół zabezpiecz folią a na niej połóż tekturę, która wchłonie ew. resztki preparatu. 

Postępuj zgodnie z zaleceniami producenta preparatu, dopasowując ilość nanoszonego płynu lub żelu i czas oddziaływania. Podczas całego procesu pamiętaj o używaniu rękawic ochronnych. Zeskrob delikatnie rozmiękczoną farbę. Jeśli farba nie zeszła w niektórych miejscach, powtórz nakładanie preparatu. Na koniec opłucz przedmiot ciepłą wodą, aby usunąć resztki zmywacza. 

PLUSY:

  • działa szybko
  • wymaga niewiele wysiłku

MINUSY:

  • trzeba zachować ostrożność (chemikalia!)
  • może wymagać kilku powtórzeń

2. Kąpiel w sodzie oczyszczonej

Połączone działanie gorącej wody i sody działa podobnie jak zmywacz farby - rozmiękcza ją tak, że daje się łatwo usunąć. Potrzebny będzie garnek (nie używaj go potem do gotowania jedzenia!) i kilka łyżek sody oczyszczonej. 

Włóż okucia do garnka, zasyp sodą, zalej wodą tak by zakryła okucia i gotuj przez kilkanaście minut. Pozostaw aby nieco przestygło. Wyjmij czyszczone przedmioty i zetrzyj lub zeskrob miękką farbę. Przepłucz okucia w czystej wodzie. 

Jeśli to możliwe gotuj okucia na zewnątrz, a jeśli musisz to zrobić w domu włącz wyciąg kuchenny lub dobrze wentyluj pomieszczenie. 

PLUSY:

  • działa na różne rodzaje farb
  • wymaga niewiele wysiłku

MINUSY:

  • garnek nie nadaje się do gotowania jedzenia
  • niektóre przedmioty mogą wymagać dłuższego gotowania
  • zapach

3. Gotowanie z mydłem lnianym

Metoda podobna do poprzednio opisanej, zamiast sody używa się mydła lnianego. Czyszczone przedmioty umieść w garnku, dodaj wodę i mydło lniane. Do bardzo opornej farby można zrobić miksturę z mydłem w proporcji 1:1, z doświadczenia możemy jednak powiedzieć że w większości przypadków wystarczy 3-4 łyżki mydła na litr wody. 

Doprowadź miksturę w garnku do wrzenia, zmniejsz grzanie i gotuj na niewielkiej mocy przez co najmniej godzinę. Zostaw do całkowitego ostygnięcia a następnie ściągnij rozmiękczona farbę. Wypłucz przedmioty w czystej wodzie.

PLUSY:

  • potrafi rozmiękczyć grubą warstwę farb olejnych
  • wymaga niewiele wysiłku

MINUSY:

  • garnek nie nadaje się do gotowania jedzenia
  • niektóre przedmioty mogą wymagać dłuższego gotowania lub większego stężenia mydła

Prawda, że proste? 

Na dodatek wszystkie trzy opisane metody pozwalają się również pobyć luźnej rdzy i niektórych nalotów. 

 

Mamy w bonusie jeszcze dwie porady:

 

1. Użyj wolnowaru (zwanego także slow cookerem)

To bezcenna pomoc jeśli masz dużo przedmiotów do czyszczenia a nie masz czasu nadzorować garnka z wrzącą wodą. Urządzenie możesz włączyć na kilka godzin i zająć się spokojnie innymi sprawami. Oczywiście, podobnie jak w poprzednio opisywanych metodach nie używaj potem tego garnka do gotowania obiadu!

 

2. Zabezpiecz okucia zanim je zamontujesz

Każdy sposób w którym metal poddajesz działaniu wody tworzy potencjał do rozwijania się procesu rdzewienia. Dlatego warto po oczyszczeniu zadbać o dodatkowe zabezpieczenie. To ważne zwłaszcza jeśli okucie przed czyszczeniem było zardzewiałe i nie udało się całkowicie doczyścić drobnych wżerów czy delikatnych detali. Możesz użyć jako inhibitora rdzy WD-40 - wetrzyj preparat w powierzchnię metalu. Możesz również dla uniknięcia stosowania chemikaliów wetrzeć w powierzchnię odrobinę bezbarwnego wosku na oleju lnianym. 

 

Okucie po odnowieniu

 

Chcesz się dowiedzieć do czego jeszcze można użyć mydła lnianego? 

Polecane produkty

Allbäck mydło lniane w płynie

Allbäck mydło lniane w płynie

mydło lniane w płynie - koncentrat do mycia, sprzatnia i prania ręcznego
Allback wosk na oleju lnianym

Allback wosk na oleju lnianym

miękki wosk do drewna (pasta woskowa)

Polecane artykuły

Do czego możesz użyć mydła lnianego?

Do czego możesz użyć mydła lnianego?

09-04-2021
Mydło, którego bazą jest olej lniany jest bardzo popularne w Szwecji. Stosuje się je do sprzątania, prania i higieny osobistej.  To doskonała alternatywa dla syntetycznych detergentów – bezpieczna dla środowiska, biodegradalna i skuteczna.
Pomalowane i co dalej?

Pomalowane i co dalej?

18-04-2023
Odkrywamy ciemne strony malowania farbą na oleju lnianym - opisujemy typowe problemy i metody konserwacji pomalowanej powierzchni. Chcesz wiedzieć dlaczego powstały bąble i zacieki? No i jak uratować żle pomalowaną powierzchnię?