Allbäck kit lniany do okien

tradycyjny kit do szklenia okien, kit szklarski

  • Cena netto: 28,46 zł 35,00 zł
  • szt.

Produkt wysyłamy w ciągu 1-3 dni roboczych. 

Możesz zwrócić produkt w ciągu 14 dni.

Klasyczny kit lniany do szklenia  okien drewnianych.

Składa się z rafinowanego, pozbawionego protein szwedzkiego oleju lnianego i specjalnie dobranych różnych rodzjaów kredy. Nie zawiera żadnych sztucznych konserwantów ani plastyfikatorów. 

Zaleca się ugnieść porcję kitu tak, by nabrała odpowiedniej plastyczności.

Jeśli kit był przechowywany przez bardzo długi czas i wydaje się twardy, rozgrzej go w mikrofalówce (20sek) lub połóż w ciepłym miejscu (np. kaloryfer). Zagnieć i ostudź.

Jeśli masa jest zbyt lepka, należy ją zagnieść na tekturze lub dodać dodatkową kredę (wchłoną nadmiar oleju). Jeśli jest zbyt twarda, podgrzej lub dodaj trochę surowego oleju i zagnieć.

Prawidłowo zagnieciony kit utrzymuje kształt jak na poniższym zdjęciu:

Prawidłowo zagnieciony kit

Do tymczasowej naprawy pęknięć w starym kicie okiennym służy płynny kit: masę wymieszać z kilkoma kroplami surowego oleju lnianego na płynny kleik, nanieść pędzlem.

Pozostałą, niezużytą masę można przechowywać w lodówce lub zamrażarce, co zapewnia dłuższy okres przydatności.

Podłoże powinno być surowe, czyste, suche,  zagruntowane olejem lnianym. 

Krawędzie szyb muszą być oczyszczone z kurzu, brudu i resztek farby zanim rozpocznie się kitowanie, a samo szkło powinno być dobrze obsadzone. Drewno stykające się z kitem należy zabezpieczyć. Można do tego użyć lakieru szelakowego Allbäck lub zrobić własny rozpuszczając płatki szelaku w niewielkiej ilości spirytusu do uzyskania konsystencji syropu. Szelakować jedną, bardzo cienką warstwą. Czas schnięcia lakieru szelakowego wynosi od 15 min do max. 1 godziny. Nie rekomendujemy nakładania kitu na silikon, farbę akrylową lub lateksową, ponieważ nie ma on wtedy prawidłowej przyczepności do podłoża. Jeśli rama okienna jest malowana lub są na niej pozostałości silikonu należy je delikatnie odciąć/zeskrobać. Jedynym wyjątkiem jest cienka warstwa farby na oleju lnianym, która spełnia podobną funkcję jak lakier szelakowy.

Kit układać nożykiem lub szpachelką, a następnie i wygładzić.

Można malować farbą Allbäck na oleju lnianym natychmiast po nałożeniu kitu lub odczekać ok. tygodnia aby kit na powierzchni zasechł. 

Kit na oleju lnianym może być użyty jako szpachlówka do zabezpieczenia spękań w drewnie przed malowaniem. 

 


Produktu użyto m.in. do konserwacji okien w Pałacu Amalienborg w Danii i Pałacu Wersal we Francji.

Prawidłowo położony kit (naniesiony na zabezpieczone szelakiem drewno i pomalowany) ma trwałość ok. 15 lat. 

Dodatkowe informacje i instrukcja użytkowania wraz ze zdjęciami znajduje się w zakładce "Załączniki".

 

 

Kit szklarski Allbäck jest gotową do użycia masą dostępną w 2 kg i 400g opakowaniach. 

Masa może być wykorzystywana do szklenia okien i wypełniania szczelin lub ubytków w drewnie. W zamkniętym opakowaniu może być przechowywana ponad rok. Jeśli chcemy przetrzymać dłużej otwartą, zagniecioną wcześniej masę, można ją przełożyć do woreczka i przechowywać w lodówce lub w zamrażarce (na dłuższy okres). Jeśli masa stwardnieje należy ogrzać ją np. w mikrofalówce a następnie zagnieć do właściwej konsystencji na czystej, chłodnej powierzchni. 

1. Masę otworzyć, odlać nadmiar oleju. Wyłożyć na stół i pokroić nożem na części, a następnie zagnieść aż kit stanie się plastyczny. Jest to prostsze jeśli przed wyjęciem z pudełka zostanie on ogrzany w mikrofalówce, kąpieli wodnej lub przez postawienie opakowania na grzejniku. 

2. Masa jest gotowa do pracy jeżeli jest jednolita i elastyczna. Masę dzielimy na mniejsze części i wykorzystujemy do szklenia. Zagnieciony w kulę kit utrzymuje swoją konsystencję przez klika dni, zanim zacznie obsychać. Niewykorzystane resztki kitu można w woreczku przechować w lodówce.


3. Pracę najlepiej prowadzić w temp. pokojowej. Jeśli po zagnieceniu kit jest zbyt miękki i lepki należy umieścić go na kartce lub kartonie, który wchłonie nadmiar oleju. Jeśli jest zbyt twardy – ogrzać.


4. Miękki, dobrze wyrobiony kit daje się łatwo formować i doskonale przylega do drewna oraz szkła. Zbyt twardy, wysuszony kit trudno jest dobrze ułożyć i może on z czasem pękać. Jeśli kit został pozostawiony na dłuższy czas bez zabezpieczenia i stał się przesuszony można zagnieść go z niewielką ilością oleju lnianego.


5. Krawędzie szyb muszą być oczyszczone z kurzu, brudu i resztek farby zanim rozpocznie się kitowanie, a samo szkło powinno być dobrze obsadzone.


6. Drewno stykające się z kitem należy zabezpieczyć. Można do tego użyć gotowego lakieru szelakowego Allbäck lub zrobić własny rozpuszczając płatki szelaku w niewielkiej ilości denaturatu do uzyskania konsystencji syropu. Szelakować jedną, cienką warstwą. Czas schnięcia lakieru szelakowego wynosi do godziny.


7. Aby kit szybciej zastygał można delikatnie za pomocą pędzla obsypać gotowe spoiny proszkiem pumeksowym lub kredą, które wciągną nadmiar oleju. Proszek strzepuje się pędzlem przed przystąpieniem do malowania. Proszek pumeksowy zdecydowanie lepiej chłonie nadmiar oleju niż kreda.


8. Kit można malować farbą Allback Linseed Oil Paint na mokro lub innymi farbami olejnymi po 24 godzinach. Kit należy zamalować wraz z szybą (ok. 1-2 cm margines), a następnie po zaschnięciu farby odciąć jej nadmiar z szyby bez naruszania kitu. W ten sposób masa jest dobrze zabezpieczona przed wpływem czynników atmosferycznych. Aby ułatwić sobie odcinanie farby można zmoczyć szybę roztworem mydła z wodą, a do odcinania użyć nożyka i metalowej linijki lub szpachelki.

Potrzebujesz większej ilości kitu? Masz do przeszklenia okna w zabytkowym obiekcie?  Napisz do nas zapytanie o cenę dla profesjonalistów.

 

Pobierz "Mały Przewodnik" aby poznać technikę pracy i praktyczne porady!

 

Okładka przewodnika

 

 


Zadaj pytanie dotyczące produktu. Nasz zespół z przyjemnością udzieli szczegółowej odpowiedzi na zapytanie.



Poradnik remontu i konserwacji historycznej stolarki okiennej

Poradnik remontu i konserwacji historycznej stolarki okiennej

03-01-2024
Mieszkasz w zabytkowym budynku? Zachęcamy do zapoznania się z najnowszą publikacją NID na temat remontowania i konserwacji historycznej stolarki okiennej dostępną do pobrania bezpłatnie.