Kit szklarski Allbäck jest gotową do użycia masą dostępną w 2 kg i 400g opakowaniach.
Masa może być wykorzystywana do szklenia okien i wypełniania szczelin lub ubytków w drewnie. W zamkniętym opakowaniu może być przechowywana ponad rok. Jeśli chcemy przetrzymać dłużej otwartą, zagniecioną wcześniej masę, można ją przełożyć do woreczka i przechowywać w lodówce lub w zamrażarce (na dłuższy okres). Jeśli masa stwardnieje należy ogrzać ją np. w mikrofalówce a następnie zagnieć do właściwej konsystencji na czystej, chłodnej powierzchni.
1. Masę otworzyć, odlać nadmiar oleju. Wyłożyć na stół i pokroić nożem na części, a następnie zagnieść aż kit stanie się plastyczny. Jest to prostsze jeśli przed wyjęciem z pudełka zostanie on ogrzany w mikrofalówce, kąpieli wodnej lub przez postawienie opakowania na grzejniku.
2. Masa jest gotowa do pracy jeżeli jest jednolita i elastyczna. Masę dzielimy na mniejsze części i wykorzystujemy do szklenia. Zagnieciony w kulę kit utrzymuje swoją konsystencję przez klika dni, zanim zacznie obsychać. Niewykorzystane resztki kitu można w woreczku przechować w lodówce.
3. Pracę najlepiej prowadzić w temp. pokojowej. Jeśli po zagnieceniu kit jest zbyt miękki i lepki należy umieścić go na kartce lub kartonie, który wchłonie nadmiar oleju. Jeśli jest zbyt twardy – ogrzać.
4. Miękki, dobrze wyrobiony kit daje się łatwo formować i doskonale przylega do drewna oraz szkła. Zbyt twardy, wysuszony kit trudno jest dobrze ułożyć i może on z czasem pękać. Jeśli kit został pozostawiony na dłuższy czas bez zabezpieczenia i stał się przesuszony można zagnieść go z niewielką ilością oleju lnianego.
5. Krawędzie szyb muszą być oczyszczone z kurzu, brudu i resztek farby zanim rozpocznie się kitowanie, a samo szkło powinno być dobrze obsadzone.
6. Drewno stykające się z kitem należy zabezpieczyć. Można do tego użyć gotowego lakieru szelakowego Allbäck lub zrobić własny rozpuszczając płatki szelaku w niewielkiej ilości denaturatu do uzyskania konsystencji syropu. Szelakować jedną, cienką warstwą. Czas schnięcia lakieru szelakowego wynosi do godziny.
7. Aby kit szybciej zastygał można delikatnie za pomocą pędzla obsypać gotowe spoiny proszkiem pumeksowym lub kredą, które wciągną nadmiar oleju. Proszek strzepuje się pędzlem przed przystąpieniem do malowania. Proszek pumeksowy zdecydowanie lepiej chłonie nadmiar oleju niż kreda.
8. Kit można malować farbą Allback Linseed Oil Paint na mokro lub innymi farbami olejnymi po 24 godzinach. Kit należy zamalować wraz z szybą (ok. 1-2 cm margines), a następnie po zaschnięciu farby odciąć jej nadmiar z szyby bez naruszania kitu. W ten sposób masa jest dobrze zabezpieczona przed wpływem czynników atmosferycznych. Aby ułatwić sobie odcinanie farby można zmoczyć szybę roztworem mydła z wodą, a do odcinania użyć nożyka i metalowej linijki lub szpachelki.