Allbäck Olej lniany surowy

olej organiczny roślinny - naturalny impregnat do drewna

  • Cena netto: 47,15 zł 58,00 zł
  • szt.

Produkt wysyłamy w ciągu 1-3 dni roboczych. 

Możesz zwrócić produkt w ciągu 14 dni.

Szukasz naturalnego produktu do ochrony drewna? Chcesz uzyskać matową powłokę i uwidocznić słoje?

Olej lniany od wieków stanowi skuteczny środek tworzący powłokę ochronną na drewnianych powierzchniach. Uwydatnia strukturę drewna a po wyschnięciu pozostaje matowy. 

Dlaczego właśnie nasz olej? Ponieważ jest zupełnie inny, niż większość produktów na rynku! Oleje Allback sa tłoczone na zimno, filtrowane i pozbawiane protein, dzięki czemu ich czas schnięcia jest krótszy niż zwykłych olejów lnianych.  Olej Allback nie zawiera rozpuszczalników, środków grzybobójczych, barwników itp.  Dzięki temu jest nie tylko bezpieczny dla środowiska, ale również tworzy trwalsze zabezpieczenie niż większość dostępnych na rynku pokostów.  Len oleisty, z którego tłoczony jest olej rośnie w gospodarstwie ekologicznym, a jakość ziarna jest stale monitorowana. 

Olej Allback przywraca drewno do życia!

Zastosowanie:

  • impregnacja drewna (w tym mebli, blatów, podłóg*),  
  • produkcja mydła lnianego i kitu szklarskiego,
  • przechowywanie pędzli po malowaniu farbą olejną,
  • konserwacja powierzchni malowanych farbami Allback.

* surowy olej lniany schnie dużo dłużej niż gotowany, konserwowanie nim blatów czy podłóg przeprowadź tylko wtedy, gdy możesz sobie pozwolić na oczekiwanie na wyschnięcie!

Wydajność:

ok. 10-12m2/litr

 

Dlaczego warto kupić olej surowy Allback?

Oto Twoje korzyści:

  • wyłącznie naturalne składniki
  • wysoka trwałość
  • możliwy do zastosowania do wnętrz i na zewnątrz
  • wydobywa naturalne atuty drewna
  • można nim konserwować drewno antyczne
  • łatwy w użyciu
  • pachnie wyłącznie naturalnym olejem lnianym
  • jest przyjazny dla środowiska
  • ma bardzo dobry stosunek ceny do jakości  

Surowy olej lniany może służyć do przechowywania pędzli po malowaniu farbami Allback - zawieś w słoiku lub butelce pędzel w taki sposób, aby jego włosie było zanurzone w oleju.

Temperatura malowania i schnięcia powinna wynosić od 15 do 25°C. Niska temperatura i wysoka wilgotność wydłużają czas schnięcia.

 

OLEJOWANIE PODŁOGI

Przed olejowaniem podłogę należy gruntownie oczyścić (polecamy do tego celu mydło lniane). Jesli wczesniej podłoga byłą lakierowana lub malowana należy zeszlifować lakier/farbę i odpylić powierzchnię. Olej nakładamy za pomocą szerokiego pędzla, szmatki lub bawełnianego mopa. Od razu będzie widać jak drewno wchłania preparat. Po naniesieniu oleju należy pozwolić mu przez kilkanaście minut penetrować powierzchnię. Nadmiar oleju ścieramy i zostawiamy podłogę do wyschnięcia.
Tak zabezpieczoną podłogę można dodatkowo zaoskować. Wosk wnika w pory drewna, a także tworzy cieniutki film na jego powierzchni.

RENOWACJA POWŁOKI OLEJOWANEJ

Choć lakier wydaje się być bardziej trwały, wymaga dużo więcej pracy i czasu przy odnawianiu powłoki. Nawet niewielkie ubytki lakieru wiążą się z koniecznością cyklinowania całej podłogi i położenia lakieru na nowo. Renowacja uszkodzonej powierzchni olejowanej jest dużo prostsza. Co prawda wymaga ona dużo częściej odnawiania w miejscach najbardziej narażonych na ścieranie, ale ubytki oleju można w kilka minut uzupełniać miejscowo - wystarczy wylać kilka kropel oleju na wyblakłe miejsca i wetrzeć je szmatką. Nie będzie widać różnicy pomiędzy starą a nową powłoką. 

OLEJOWANA PODŁOGA W MIEJSCACH PUBLICZNYCH

Łatwa pielęgnacja podłogi olejowanej powoduje, że coraz częściej ten sposób wykańczania powierzchni jest stosowany w uczęszczanych miejscach publicznych, jak restauracje, sklepy, galerie, hotele. Podłoga w tych miejscach jest odnawiana regularnie podczas codziennej pielęgnacji podłogi. Dzięki temu utrzymanie ładnego wyglądu nie wymaga dodatkowej pracy, a ewentualne ubytki nie są zauważalne.

OLEJOWANA PODŁOGA W OBIEKTACH ZABYTKOWYCH

Podczas renowacji obiektów zabytkowych zazwyczaj wraca się do tradycyjnych metod - olejowania i woskowania. Zakonserwowane w ten sposób drewno zachowuje zdolność oddychania, swą naturalną barwę i usłojenie. Można cieszyć się piękną podłogą, zachowując równocześnie jej historyczny charakter i wyeksponować kunszt dawnego rzemiosła.

 

OLEJ JAKO BEJCA

Olej w razie potrzeby można zabarwić dodając do niego farbę Allback Linseed Oli Paint (w ilości zależnej od intensywności barwy jaką chcemy uzyskać).

 

bejca z farby i oleju

 

Surowy olej lniany zawiera 100% oleju, bez sykatyw, rozpuszczalników itp. dlatego idealnie nadaje się do powierzchni drewnianych w kuchni i pokoju dziecięcym.


OLEJOWANIE BLATÓW MEBLI

Drewniane blaty są nie tylko narażone na zmiany poziomu wilgotności powietrza, ale również na uszkodzenia mechaniczne wynikające z intensywnego użytkowania oraz plamy od wody lub innych płynów.  Aby zabezpieczyć je przed szybkim zniszczeniem warto sięgnąć po olej. Powierzchnię  blatu z surowego drewna przed olejowaniem należy wymyć, a następnie wygładzić papierem ściernym o drobnym uziarnieniu. Powstający pył trzeba usunąć. Olej nanosi się pędzlem lub bawełnianą sciereczką, wzdłuż słojów drewna. Należy go nałożyć tak dużo, jak bardzo drewno go "pije". Po kilkunastu minutach nadmiar oleju należy zetrzeć, a blat pozostawić do wyschnięcia.

olejowanie blatu

KONSERWACJA BLATÓW

Pielęgnacja drewnianego blatu jest bardzo prosta, ale wymaga konsekwencji. Przede wszystkim ważne są dwie zasady: wycieranie wszelkich rozlanych płynów od razu i regularne odnawianie w miejscach, najbardziej narażonych na wycieranie się oleju. Dobrze zabezpieczony blat nie chłonie wody ani innych płynów, a co za tym idzie nie czernieje. To, czy blat wymaga kolejnego odświeżenia łatwo poznać stosując test kropli wody. Jeśli woda wylana na blat zbija się w krople zamiast się rozpływać i wchłaniać, blat jest zabezpieczony. W przeciwnym wypadku należy go przetrzeć olejem lub ponownie przeprowadzić cały proces olejowania.

Czy olej surowy można zastosować we wnętrzach?

Surowy olej lniany wysycha bardzo powoli, a pełne utwardzenie wewnątrz drewna zajmuje tygodnie. Dobrze penetruje drewno, co sprawia, że wykorzystuje się go do konserwacji przedmiotów i powierzchni narażonych na działanie czynników atmosferycznych, gdzie czas schnięcia nie jest brany pod uwagę. Do  konserwacji drewnianych przedmiotów, które są często dotykane lub po których się chodzi (np. uchwyty narzędzi, meble, schody) lepszy jest olej gotowany, który wysycha szybciej. 

 

Czy zamiast surowego oleju lnianego do drewna mogę użyć oleju lnianego jadalnego?

Odradzamy używanie olejów jadalnych - to co jest dobre dla ludzi, wcale nie jest dobre dla drewna! Nie bez powodu najbardziej wartościowe, zimno tłoczone i nierafinowane oleje jadalne sprzedaje się w butelkach z ciemnego szkła i zaleca przechowywać szczelnie zamknięte w lodówce. Zawarte w nich składniki odżywcze pod wpływem światła i tlenu szybko się psują. Olej do drewna jest specjalnie oczyszczany (odśluzowywany, odbiałaczany) i sterylizowany, dlatego można go długo przechowywać  bez obawy, że zjełczeje. 

Różnice w odcieniu koloru oleju lnianego w poszczególnych partiach wynikają z warunków uprawy i zbioru w danym sezonie.Nie są wynikiem przetwarzania i nie mają wpływu na jakość oleju ani kolor jaki uzyska powierzchnia pokryta olejem.

olej surowy do drewna

Czy wiesz, że drewniane blaty można wielokrotnie odnawiać, nakładając nową warstwę oleju?

 

blat


Czy wiesz że stopień zabezpieczenia przed wodą i zabrudzeniami jest praktycznie taki sam w przypadku powierzchni olejowanej i lakierowanej?

Potrzebujesz więcej informacji o tym produkcie? Napisz do nas maila :)

 

UWAGA:

Olej lniany ma charakterystyczny zapach, który będzie się utrzymywał do czasu pełnego utwardzenia oleju w drewnie.

 

Pobierz "Mały Przewodnik" aby poznać technikę pracy i praktyczne porady!

 

Okładka przewodnika

 

PM
Pitek M
Zweryfikowany
ponad pół roku temu

Uważam to za świetny wybór. Świetnie się sprawdził
Recenzja potwierdzona zamówieniem.

M
Małgorzata
ponad pół roku temu

Bardzo przyjemny w nakładaniu, szczególnie że zaolejowanie ponad 80 m2 drewnianych sufitów wymaga trochę pracy (drewno sosnowe, krokwie świerkowe). Drewno zyskało na wyrazistości. Przede wszystkim nie ma ostrego zapachu, jak inne oleje lniane. Jedynie trzeba uważać na pomalowane ściany oraz zwierzęta, zanim się zorientowałam miałam wylizane wszystkie pędzle i wiaderko:) Użyłam go również do zaimpregnowania ścianki ze starej cegły, wygląda idealnie!

E
Elżbieta
ponad pół roku temu

Bałam się samodzielnego olejowania blatu. Niepotrzebnie. Olej się ładnie rozprowadza a drewno od razu nabrało żywych kolorków.

M
Marcin
ponad pół roku temu

Olej rewelacyjny. Bardzo dobrze wydane pieniądze. Polecam z czystym sumieniem.

M
Mwanamke
ponad pół roku temu

Polecam produkt. Bardzo przyjemna aplikacja, zapach dużo mniej intensywny niz inne oleje dostępne na rynku, bardzo fajny efekt końcowy (surowe drewno).


Zadaj pytanie dotyczące produktu. Nasz zespół z przyjemnością udzieli szczegółowej odpowiedzi na zapytanie.



Olej lniany do drewna - surowy czy gotowany?

Olej lniany do drewna - surowy czy gotowany?

30-09-2024
Zastanawiasz się który olej jest lepszy: surowy czy gotowany? Myślisz, że wszystkie oleje są takie same? Odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania o zastosowanie oleju lnianego do konserwacji drewna.