Delikatna, kremowa emulsja wodno-olejowa z woskiem, kryjąca.
Zastosowanie:
Do stylizacji mebli i dekoracji, malowania ścian we wnętrzach.
Farby służą do malowania zarówno powierzchni chłonnych jak i gładkich.
Uwaga:
Sęki w surowym drewnie należy przed malowaniem zabezpieczyć np. szelakiem rozpuszczonym w alkoholu.
Skład:
rafinowany olej lniany, kreda, klej celulozowy, sykatywa manganowa, dwutlenek manganu, naturalne pigmenty mineralne, woda.
Ochrona środowiska:
Produkty są wolne od rozpuszczalników, konserwantów i plastyfikatorów. Opakowania nadają się do recyclingu (słoik - szkło, pokrywka - metal, wiaderko-plastik).
Eko-wskazówka:
Dla jeszcze lepszej ochrony środowiska możesz umyć narzędzia (pędzle, wałki) w wiaderku lub misce z wodą. Po myciu, kiedy resztki farby opadną na dno, wodę można zlać do kanalizacji, a farbę wyrzucić do śmieci.
Sposób użytkowania:
Nanieś 2-3 warstwy farby. W razie potrzeby, farba może być rozcieńczona wodą.
Powierzchnia jest sucha na dotyk po około 2 godz. Zaleca się odczekanie 24 godzin przed rozpoczęciem woskowania (przy malowaniu ścian 24 godziny po pierwszej warstwie do nałożenia kolejnej warstwy farby).
Po malowaniu wlej cienką warstwę wody na farbę i zakręć słoik.
Wskazówki przy malowaniu ścian:
Na bardzo chłonnych powierzchniach (np. świeżo położonych tynkach gipsowych) farba może stawać się mocno "kredowa" po pierwszej warstwie. Aby temu zapobiec można użyć gruntu malarskiego.
Malując wałkiem wybierz taki, który ma zaokrąglone krawędzie i nie jest zbyt gęsty. Wałki o prostych krawędziach często dają smugi.
Farbę można rozcieńczyć wodą aby uzyskać gładszą powierzchnię. Zrób próbę na małej powierzchni aby sprawdzić jaka konsystencja farby daje najlepsze efekty.
Jeśli powstały smugi lub miejsca z wyraźnie grubszą warstwą farby, przetrzyj powierzchnię papierem ściernym i pomaluj jeszcze raz cienką warstwą.
Najpierw małym pędzlem pomaluj wszystkie krawędzie i narożniki ścian, a następnie wałkiem pomaluj pozostałą powierzchnię.
Pomiędzy malowaniem poszczególnych warstw wymyj i wysusz pędzel lub wałek. Używając mokrego wałka wyciskasz z niego wodę co może spowodować powstawanie jaśniejszych plam.
W przypadku malowania tapet winylowych, ścian pokrytych farbą lateksową itp. czas wysychania pierwszej warstwy może się wydłużyć z powodu małej nasiąkliwości podłoża.
Trwałość:
w nieuszkodzonych opakowaniach ma nieograniczoną trwałość.
Zużycie farby:
ok. 10 m2/litr
Opakowania:
farba dostępna w opakowaniach o pojemności 125 ml, 330 ml i 1 litr.
Dostępność opakowań poszczególnych kolorów o żądanej objętości proszę sprawdzić ustawiając odpowiednie wartości w okienkach wyboru.
Zabezpieczenie powierzchni:
Pomalowane ściany nie wymagają dodatkowego zabezpieczenia.W miejscach szczególnie narażonych na zabrudzenia lub wycieranie powierzchni (kuchnia, łazienka itp.) warto podczas malowania użyć medium z woskiem.
Meble i dekoracje należy po wyschnięciu farby zabezpieczyć woskiem. Polecamy wosk wykończeniowy Byta-yta o podwyższonej trwałości.
Jak zrobić szpachlówkę z farby?
Szczeliny i nierówności możesz zaszpachlować stosując farbę zmieszaną z proszkiem pumeksowym. W tym przypadku należy zastosować farbę, która nie była rozcieńczana wodą i dokładnie wymieszać ją z proszkiem. Nałóż i zostaw do całkowitego wyschnięcia, a następnie przeszlifuj powierzchnię i pomaluj dwiema warstwami farby.
Więcej informacji, porady i inspiracje na stronie www.bytayta.pl
Przykładowe realizacje:
Deska - ochra, mech
Miska i pojemnik - czerwony
Kuferek - czarny
szkatułka - petrol
szafka - vintage