Allbäck farba lniana - Linseed Oil Paint

tradycyjna szwedzka farba olejna uniwersalna - farba lniana bez rozpuszczalnika

  • Cena netto: 55,28 zł 68,00 zł
  • szt.

Produkt wysyłamy w ciągu 1-3 dni roboczych. 

Możesz zwrócić produkt w ciągu 14 dni.

KARTA KOLORÓW i przykłady mieszania - kliknij zakładkę "Załączniki" pod opisem produktu.

Farba powstała na bazie szwedzkiego, gotowanego, oczyszczonego, filtrowanego i sterylizowanego oleju lnianego, wolnego od protein.

Nie zawiera żadnych rozpuszczalników i nie należy jej rozcieńczać żadnymi rozpuszczalnikami.

Kolory są uzyskiwane wyłącznie z naturalnych pigmentów, a sama farba jest wolna od szkodliwych dodatków (konserwantów, plastyfikatorów).

System „jednej puszki”  - ta sama farba do wnętrz (stolarka, meble, podłogi itp.) , jak i zastosowań zewnętrznych (okna, rynny, mała architektura, meble ogrodowe, fasady itp.).

 

farba w słoikach

 

Czas schnięcia:

Farba wysycha w ciągu 24 godzin w temperaturze pokojowej, w warunkach dobrej wentylacji i przy dostępie światła.

Malowane powierzchnie są łatwe w utrzymaniu, a farba dobrze penetruje podłoże.

Zastosowania farby i kondycja malowanych przedmiotów z upływem czasu jest stale dokumentowana w ramach projektu prowadzonego przez producenta od 1982 roku.

 

Wydajność farby:

Jeden litr farby wystarcza na pokrycie powierzchni 15-20 m2

Dla uzyskania właściwego efektu malować dwiema warstwami.

Może być stosowana do większości powierzchni, które są czyste i suche.

 

odcienie zieleni


DOSTĘPNOŚĆ WYBRANEGO KOLORU PROSZĘ SPRAWDZAĆ NA ROZWIJALNEJ LIŚCIE POD CENĄ PRODUKTU.

 

FARBY Z DODATKIEM CYNKU

Podczas malowania na zewnątrz należy zawsze domieszać 10-20% dodatku cynkowego do farby olejnej lnianej, aby farba była bardziej odporna na brud, pyłki i glony.
Podczas malowania powierzchni wewnętrznych narażonych na duże zużycie, np. podłóg, mebli i drzwi kuchennych należy dodać cynk, aby uzyskać twardszą/gęstszą warstwę farby.

Dodatek bieli cynkowej (fabrycznie obecny tylko w farbach oznaczonych "Wersalski żółty z cynkiem) sprawia, że wysycha ona szybciej, tworzy twardszą powłokę a biała farba ma mniejszą tendencję do żółknięcia. Biel cynkową w postaci specjalnie przygotowanego "dodatku cynkowego" można dodać samodzielnie również do innych kolorów farb (max. 10% do kolorów ciemnych i max. 20% do jasnych).

Dodatek cynkowy pomaga walczyć z pleśnią. Powierzchnie wcześniej malowane, zainfekowane przez pleśń należy dokładnie wyszorować wodą z mydłem lnianym a po wyschnięciu pokryć farbą z domieszanym tlenkiem cynku. Można zastosować farbę z wmieszaną  bielą cynkową jako podkład, a na niej położyć warstwę zwykłej farby.

 

rózowa farba olejna


Sposób stosowania  farb
Allbäck Linseed Oil Paint

 

1. Powierzchnia drewniana

Powierzchnię drewna przed malowaniem należy wygładzić. Surowe, szorstkie drewno potrzebuje więcej farby,  a malowanie trwa dłużej. Na szorstkiej powierzchni osiada również więcej brudu niż na drewnie heblowanym. Stopniowo, kiedy  powierzchnia takiego drewna staje się matowa następuje proces samooczyszczania się.

 

Dodatkowa ochrona  

Jeśli na pomalowanej powierzchni pojawi się brud, zazielenienie lub pleśń należy umyć je mydłem lnianym. Podczas malowania powierzchni, które są narażone na łatwe osadzanie mchu lub glonów do farby można dodać  farby cynkowej  (maksymalnie 20%). W przeciwieństwie do zwykłych farb Allbäck jest ona oznaczona jako preparat  "niebezpieczny dla środowiska" ze względu na możliwość zaszkodzenia organizmom wodnym.

 

Ważne informacje przed rozpoczęciem pracy

 

• Podczas malowania powierzchnia powinna być  czysta i sucha.
• Max. wilgotność  14%.
• Do czyszczenia lakierowanych lub malowanych powierzchni świetnie nadaje się mydło lniane.
• Należy unikać mycia z produktami  z wysokim pH.
• Istniejącą, naturalnie występującą pleśń lub osad glonów należy usunąć  z powierzchni przed malowaniem.
• Farby pokrywa około 15 – 25 mkw. w zależności od powierzchni.
• Czas schnięcia wynosi 20 - 24 godzin w temp. pokojowej i w pomieszczeniu z dobrą wentylacją, o niskiej wilgotności  (ok.  50% wilgotności względnej).
• W pomieszczeniach o dużej wilgotności, należy użyć osuszaczy powietrza.
• Podczas malowania bardzo wysuszonego, starego  drewna, należy najpierw impregnować surowym, oczyszczonym olejem lnianym.
• Drewno misi dobrze nasiąknąć olejem zanim rozpocznie się malowanie.

• Podgrzewanie gorącym powietrzem przyspiesza proces wchłaniania oleju.

• Jeśli malowane będzie drewno wewnątrz pomieszczeń, można użyć wstępnie Primera szelakowego.

 

kolor custrad

 

Sposób przygotowania farby


Farbę dokładnie wymieszać przed malowaniem. Można do tego celu użyć patyczka lub blendera kuchennego. W razie potrzeby, odcedzić farbę przez nylonową pończochę (jeśli na wierzchu puszki z używaną wcześniej farbą zrobiła się tzw. skórka).  Farbę stosuje się w takiej konsystencji jak została wyprodukowana. W razie potrzeby można do niej dodać nie więcej niż  5% gotowanego oleju lnianego.

 

brązowa farba lniana

Praca z farbą


• Rozprowadzać  farbę długimi pociągnięciami pędzla.

• Używać pędzli z naturalnego włosia lub z mikrowłókna.

• Malować co najmniej dwiema warstwami .

• Farba może być stosowana w nasłonecznionych miejscach.
• Do mycia pędzli i rąk można użyć mydła lnianego

• Pędzle można również przechowywać zawieszone w słoiku z surowym olejem lnianym. Olej taki może potem służyć do impregnowania.
• Farba może być stosowana do malowania natryskowego – użyć wysokiego ciśnienia i małej dyszy.
• Różnice w połysku mogą wynikać z nierównomiernego wchłaniania farby lub nierównego jej naniesienia.

• Powierzchnia uzyskuje matowe wykończenie.

• Jednym ze sposobów zmniejszania ew. różnic w połysku jest wcześniejsza impregnacja drewna olejem lnianym lub przetarcie olejem wykończonej powierzchni.

 Ogród zimowy

 

2. Emulsja z farby Linseed Oil Paint do malowania elewacji budynków, podmurówek itp.

Wodna emulsja z farbą olejną jest tradycyjnym sposobem wykańczania fasad budynków. Uzyskana powierzchnia jest półmatowa, odporna na warunki atmosferyczne i można ją myć myjką ciśnieniową.  Aby otrzymać emulsję należy wmieszać ok.  30% wody do standardowej farby Linseed Oli Paint. Wymieszać mieszadłem mechanicznym do uzyskania konsystencji jogurtu.

Nakładać pędzlem, wałkiem lub natryskowo.  Jeśli podczas malowania na farbie pojawiają się krople wody oznacza to, że proces emulgacji nie przebiegł do końca. W takim przypadku należy domieszać do farby trochę farby.  Nowo tynkowane powierzchnie powinny być malowane dopiero gdy ustanie karbonizacja.  

 

Bjaresjo Skola

 

Farbę w postaci emulsji z wodą można również stosować do zabezpieczania tynków naturalnych stosowanych w budownictwie ekologicznym.

 

tynki gliniane malowane farbą olejną

 

Certyfikat

Farba Allback uzyskała prestiżowy znak Zielony sygnał i  status "Rekomendowany" przyznaną przez Byggvarubedömningen (BVB).

BVB jest szwedzkim systemem oceny oddziaływania na środowisko wyrobów budowlanych i  jest ważnym narzędziem doboru materiałów podczas budowy. Produkt może mieć ocenę: "Rekomendowany", "Zaakceptowany" lub "Unikać".  Kryteria, które zostały ocenione to nie tylko skład chemiczny produktu ale także opakowanie, transport, proces wytwarzania, aspekty związane z użytkowaniem produktu i z recyklingiem.

 



 

do mebli ogrodowych - do mebli ogrodowych, altanek, pergoli

do wnętrza i na zewnątrz- do wewnątrz i na zewnątrz domu

do mebli drewnianych - do mebli drewnianych

do zabawek- do zabawek i mebli dziecięcych

zapach oleju- pachnie olejem lnianym

na bazie roślin- na bazie roślinnej

nie zawiera chemii- nie zawiera sztucznych żywic

schnie ok 24 godzin- schnie ok. 24 godzin

 

Uwaga: 

biała farba w miejscach do których nie dociera światło słoneczne (np. pod stojącym na blacie wazonem) żółknie. Efekt ten znika po wystawieniu zażółkniętej powierzchni na światło słoneczne. Farby kolorowe nie dają tego typu efektów.

∗∗ Zaleca się malowanie dwiema warstwami dla uzyskania pełnego wybarwienia.

malowanie Allback

Farba zawiera 0,07 mg/litr sykatywy manganowej (przyspieszającej schnięcie farby). To całkowicie bezpieczny dodatek, nie uwalniający się z pomalowanej powierzchni.
Nie zawiera sykatywy ołowiowej!

 

odnowione okno

 

Skandynawska farba lniana to doskonały produkt do utrzymania w dobrej kondycji drewnianej elewacji domu, stolarki okiennej itp.

 

 

Pobierz "Mały Przewodnik" aby poznać technikę pracy tymi farbami!

 

Okładka przewodnika

 

PG
Piotr Gruszczyński
Zweryfikowany
ponad pół roku temu

Jakość krycia farby - znakomita
Recenzja potwierdzona zamówieniem.

A
Agata
Zweryfikowany
28-05-2024

Pomalowałam tą farbą wcześniej zaimpregnowane pokostem lnianym ule i jestem bardzo zadowolona z efektu. Farba bardzo wydajna ,polecam zwłaszcza gdy zależy Ci na ekologicznym produkcie.
Recenzja potwierdzona zamówieniem.


Zadaj pytanie dotyczące produktu. Nasz zespół z przyjemnością udzieli szczegółowej odpowiedzi na zapytanie.



Szkolenia i warsztaty - naturalne budownictwo

Szkolenia i warsztaty - naturalne budownictwo

24-01-2024
Masz dom w technologiach naturalnych lub planujesz jego budowę?  OSBN i IOŚ organizują w całym kraju cykl szkoleń i warsztatów, dzięki którym poznasz lepiej stosowane materiały i technologie. 
Pomalowane i co dalej?

Pomalowane i co dalej?

18-04-2023
Odkrywamy ciemne strony malowania farbą na oleju lnianym - opisujemy typowe problemy i metody konserwacji pomalowanej powierzchni. Chcesz wiedzieć dlaczego powstały bąble i zacieki? No i jak uratować żle pomalowaną powierzchnię? 
Malowanie elewacji, murków i cegły

Malowanie elewacji, murków i cegły

25-04-2017
Murowane ogrodzenia, altanki, podmurówki a także ściany na zewnątrz budynków są narażone na niszczące działanie słońca, deszczu, śniegu i mrozu. Farba do ich malowania musi nie tylko dobrze kryć, ale także być odporna mechanicznie i nie blaknać z upływem czasu.