Mydło z oleju lnianego z białym pigmentem.
Mydło z białym pigmentem służy do rozjaśniania i pielęgnacji surowych podłóg drewnianych we wnętrzach, takich jak jesion, brzoza, sosna i świerk. Rodzaj drewna ma ogromne znaczenie dla efektu końcowego. Mydło lniane to przyjazny dla środowiska, biodegradowalny i skuteczny produkt do pielęgnacji podłóg, który zapewnia piękną naturalną powierzchnię, po której przyjemnie się chodzi.
pH koncentratu wynosi 10.
Stosowanie białego mydła:
- Przeszlifuj podłogę papierem ściernym o ziarnistości 120-240 (im gładsza powierzchnia, tym mniej bieli daje mydło). Dokładnie oczyść z pyłu po szlifowaniu.
- Dokładnie wstrząśnij butelką. Zmieszaj 0,5 - 1 dl mydła z 1 l zimnej wody. W przypadku bardzo suchych podłóg zwiększ ilość mydła.
- Zwilż podłogę zimną wodą, a następnie wyszoruj roztworem mydła 2-4 razy. Za każdym razem podłoga staje się jaśniejsza i zyskuje mocniejszą warstwę ochronną. Pracuj na podłodze szczotką do szorowania wzdłuż słojów drewna, po kilka desek na raz. W przypadku silnie zabrudzonych miejsc nierozcieńczone mydło można nałożyć bezpośrednio na szczotkę.
- Usuń pozostałości mydła z podłogi wilgotną szmatką. Pozostaw do prawidłowego wyschnięcia.
Praktyczne porady:
- Nie używaj białego mydła z oleju lnianego na suchej podłodze. Może pozostawiać plamy.
- Zbyt ciepła woda zmienia kolor drewna na szary.
- Po wstępnej obróbce włókna drzewne mogą zacząć się podnosić. W takim przypadku przed kolejnymi zabiegami należy wykonać lekkie szlifowanie.
- Aby uzyskać trwałą warstwę ochronną, podłogę należy konserwować 1-2 razy w roku.
- Do codziennego mycia podłogi używaj zwykłego mydła z olejem lnianym.
W podobny sposób możesz konserwować również meble z surowego drewna.
Czy wyszorowane białym mydłem drewno będzie śliskie w dotyku?
Podczas szorowania mydło i pigment zostają wtarte w pory drewna. Ponieważ w procesie używa się wody, przy pierwszym szorowaniu powierzchnia może stać się szorstka (podnoszą się włókna drewna). Po przeszlifowaniu wzdłuż słojów powierzchnia staje się delikatna i przypomina w dotyku surowe drewno.
Im częściej drewno jest mydlone, tym więcej mydła gromadzi się w jego porach, przez co stopniowo staje się ono jaśniejsze i bardziej odporne na zabrudzenia.
Czy mogę wyszorować białym mydłem dąb?
Drewno dębowe jest bogate w garbniki, które pod wpływem czynników zewnętrznych powodują przebarwienia. Zbyt duża ilość mydła może stać się przyczyną poszarzenia dębiny.
Czy tym mydłem można usunąć siniznę z drewna?
Sinizna drewna to trwałe przebarwienie, występujące w postaci czarnych lub szarych kropek i smug. Szorując mydłem z pigmentem można delikatnie przytłumić szary kolor, jednak mydło nie zlikwiduje całkowicie problemu.