Green Barn Paints - Olej postarzający do drewna

olej do konserwacji i postarzania drewna, postarzacz

  • Cena netto: 146,34 zł 180,00 zł
  • szt.

Produkt wysyłamy w ciągu 1-3 dni roboczych. 

Możesz zwrócić produkt w ciągu 14 dni.

Postarzanie drewna - szybkie, łatwe i przyjemne

 

Meble i dekoracje z rustykalnego lub postarzanego drewna są obecnie bardzo modne. Olej postarzający pozwala na szybkie i łatwe uzyskanie efektu "patyny", równocześnie konserwując drewno i uwydatniając jego rysunek.

Olej postarzający Green Barn Paints to mieszanina oleju lnianego i mineralnych, trwałych pigmentów. Nie zawiera rozpuszczalników ani sztucznych żywic. 

Konserwuje drewno sprawiając, że staje się ono bardziej odporne na wilgoć, zapobiega powstawaniu spękań pod wpływem zmian wilgotności powietrza.

 

Tylko na surowe drewno

Oleju nie należy używać na powierzchniach uprzednio lakierowanych, malowanych lub zabezpieczanych preparatami powłokotwórczymi. Olej musi mieć możliwość swobodnego wsiąkania w drewno, ponieważ tylko tak spełni swoje zadanie. Drewno powinno być czyste i suche.

Można go zastosować do zabezpieczania dowolnych, drewnianych powierzchni wewnątrz budynków:

  • podłogi, ściany, sufity, belki
  • meble z drewna
  • skrzynie, donice
  • schody i poręcze
  • tace, świeczniki

 

Przygotowanie powierzchni:

Wyszlifuj drewno na gładko i usuń ew. duże defekty powierzchni (mniejsze spękania, wgłębienia itp. dodają wiarygodności postarzonej powierzchni).

Jeśli chcesz użyć produktu na drewnie szczotkowanym pamiętaj, aby wygładzić strukturę pozostawioną przez szczotkę stalową lub miedzianą za pomocą szczotki nylonowej (twarde szczotki zostawiają po sobie drobne strzępki drewna). Przetarcie drobnoziarnistym papierem ściernym na gąbce lub wełną stalową powinno usunąć drobinki drewna i opiłki z rowków i zagłębień.

 

Olej Postarzający

Sposób nanoszenia produktu:

Nanoś olej partiami, starając się go wetrzeć równomiernie w drewno. Pigment zawarty w oleju będzie przyciemniał drewno w jednych partiach bardziej, w innych mniej - to naturalne. Niektóre gatunki drewna (np. sosna) mają więcej miękkiego drewna, które mocno chłonie pigment i w związku z tym wybarwią się bardziej niż gatunki twarde.

Odczekaj około 20 minut, a następnie miękką szmatką lub papierem przetrzyj powierzchnię aby pozbyć się ew. nadmiaru oleju.

Do nadania rustykalnego wyglądu wystarcza jedna warstwa oleju. Położenie drugiej warstwy nieznacznie przyciemni pierwszą.

W celu uzyskania dodatkowego zabezpieczenia bez można po 24 godzinach nałożyć warstwę niebarwionego oleju lnianego.

 

Czas schnięcia

Na dotyk drewno będzie suche już po kilkunastu godzinach, jednak proces utwardza się oleju trwa znacznie dłużej.

 

Rozcieńczać czy nie?

Olej lniany jako nośnik dla ciemnego pigmentu jest wystarczający do sprawnego i efektywnego nakładania.

Jeśli chcesz rozcieńczyć olej postarzający aby uzyskać mniej rustykalny efekt użyj do tego niezabarwionego oleju lnianego.

Lekkie podgrzanie pomaga olejowi lepiej penetrować drewno.

 

Wymieszaj przed użyciem

Podczas przechowywania pigment opada na dno. Przed użyciem produkt należy dobrze rozmieszać. Również w trakcie nakładania warto co jakiś czas zamieszać olej w pojemniku.

 

Odpowiednie warunki

Upewnij się, że temperatura jest odpowiednia - musi być co najmniej 10 stopni Celsjusza.

Drewno powinno być suche i czyste. Ewentualne naloty, brud i kurz należy dokładnie zmyć przed olejowaniem.

 

Częstotliwość konserwacji

Konserwacja polega na utrzymywaniu w czystości - odkurzanie, mycie łagodnymi środkami (np. wodą z mydłem lnianym). W razie potrzeby odnowienia powłoki można użyć ponownie oleju postarzającego lub niebarwionego oleju lnianego.

Powierzchnie zabezpieczone olejem postarzającym mogą być w kolejnych latach odnawiane innymi produktami na bazie oleju lnianego (woskiem,farbą, bejcą itp.)

 

Wydajność:

około 10-12 m2 z litra oleju

Podane wartości są orientacyjne. Należy pamiętać, że wyniki zależą od rodzaju drewna i sposobu przygotowania. Zawsze zaleca się przeprowadzenie próby w celu obliczenia dokładnej wydajności.

 

Jak szybko otrzymać efekt starego drewna?

 

infografika postarzanie

do wnętrz- do wnętrz

do mebli drewnianych - do mebli drewnianych

do zabawek- do zabawek i mebli dziecięcych

zapach oleju- pachnie olejem lnianym

na bazie roślin- na bazie roślinnej

nie zawiera chemii- nie zawiera sztucznych żywic

schnie ok 24 godzin- schnie ok. 24 godzin

 

Postarzane deski

A
Aga
Zweryfikowany
ponad pół roku temu

Rewelacja!!!
Recenzja potwierdzona zamówieniem.

AR
Art Ross
Zweryfikowany
ponad pół roku temu

Genialny olej! W każdej desce odkrywa coś innego, podkreślając jej strukturę, trudny do nazwania kolor. W lerle merle nie znajdziesz czegoś takiego:)
Recenzja potwierdzona zamówieniem.

AK
Agnieszka K.
Zweryfikowany
ponad pół roku temu

Cudowny produkt! Kolor przeszedł moje oczekiwania.
Recenzja potwierdzona zamówieniem.

KP
Karolina Przysłupska
Zweryfikowany
19-12-2024

Olej jest rewelacyjny, a efekt spełnia oczekiwania!
Recenzja potwierdzona zamówieniem.


Olej postarzający zwiera pigment, który przyciemnia drewno. W zależności od gatunku drewna, stopnia wyszlifowania i chłonności powstaje inny efekt kolorystyczny. Miękkie lub mocno wysuszone drewno wchłonie więcej oleju i wybarwi się na ciemno, drewno twarde (np. dębina) lub mocno wygładzone wchłonie minimalną ilość oleju i efekt będzie subtelniejszy.

Zawsze radzimy zrobić próbę na małym fragmencie i sprawdzić uzyskany efekt. Jeśli jest zbyt mocny, można rozcieńczyć olej postarzający olejem bezbarwnym. 

Przy próbie dopasowania drewna sterego i nowego zalecamy w pierwszej kolejności zaolejowanie starego drewna olejem bezbarwnym, a następnie porównanie tak uzyskanej barwy z nowymi deskami zabarwionymi olejem postarzającym i ew. dobranie stopnia rozcieńczenia oleju postarzającego. Czasem do wykonania scalenia kolorystycznego trzeba sięgnąć także po brązową bejcę olejową - wymieszana z olejem postarzającym daje cieplejsze wybarwienie. 

Najbardziej naturalny efekt postarzania jest widoczny na dębie - pigment wchodzi w pory drewna podbijając jego naturalne wybarwienie. Natomiast bardzo jasne drewno np. brzoza potraktowane olejem postarzającym przyjmie nieładny, "brudny" wygląd. 


Zadaj pytanie dotyczące produktu. Nasz zespół z przyjemnością udzieli szczegółowej odpowiedzi na zapytanie.