3 GŁÓWNE ZASADY PRACY Z TWARDYM OLEJEM WOSKOWYM:
NAKŁADAJ CIENKO - twardy olej woskowy należy nakładać możliwie cienko, delikatnie wcierając go w powierzchnię drewna za pomocą pędzla lub wałka.
ZETRZYJ NADMIAR - to ważne! Gdy twardy olej woskowy wchłonie się w powierzchnię (20-30 min), ostrożnie wytrzyj nadmiar oleju papierowym czyściwem lub bawełnianą szmatką. Powierzchnia powinna być prawie sucha w dotyku. W żadnym wypadku nie wolno dopuścić do wyschnięcia nadmiaru oleju na powierzchni. W przeciwnym razie powłoka może się kleić i schnąć długo.
POZWÓL WARSTWOM SPOKOJNIE WYSCHNĄĆ – jeśli chcesz uzyskać bardziej intensywny odcień, nałóż drugą warstwę. Ale najpierw upewnij się, że pierwsza warstwa jest całkowicie sucha.
Przygotowanie powierzchni: Drewno musi być czyste i suche. Powierzchnię należy całkowicie oczyścić z resztek nałożonych wcześniej farb chemicznych. Zalecamy prowadzenie prac w temperaturze +10 ̊C – +25 ̊C.
Zastosowanie: do ścian, sufitów, podłóg, mebli, korka itp.
Postęp prac:
Olejowaną powierzchnię dzielimy na sektory. W razie potrzeby rozcieńczyć produkt terpentyną lub benzyną lakową 5-10%.
Aby uzyskać wysokiej jakości powłokę, nałóż 1-2 cienkie warstwy oleju, biorąc pod uwagę zdolność drewna do nasiąkania. Nałóż olej tak cienko i równomiernie, jak to możliwe. Po nałożeniu produkt pozostawić na 15-20 min, nadmiar oleju, który nie wchłonął się w powierzchnię, dokładnie przetrzeć papierowym czyściwem, niestrzępiącą się szmatką lub za pomocą krążka polerskiego.
Przed nałożeniem drugiej warstwy powinno upłynąć co najmniej 24 godziny. W drugiej turze przebieg jest taki sam jak w pierwszej rundzie. Po usunięciu resztek oleju należy upewnić się, że olej został całkowicie wchłonięty przez drewno i jest suchy w dotyku. Nie wolno dopuścić do zaschnięcia nadmiaru oleju na powierzchni, gdyż może to spowodować świecące plamy. Jeśli powierzchnia wymaga większej odporności na zużycie, nałóż zabarwiony twardy olej woskowy w pierwszej warstwie i powłokę „Finish” w drugiej warstwie.
Uwaga! W pierwszym tygodniu zaleca się nie myć podłogi i nie kłaść na niej dywanów.
Zużycie:
Sosna / Świerk ~15 – 18 m2/l.
Drewno liściaste (dąb/jesion) ~35 -40 m2/l.
Podane ilości mają charakter orientacyjny. Twoje zużycie może różnić się od naszych wytycznych.
Czas schnięcia: 18 – 24 godzin w temp. +20 (± 2 ) ̊C. Niższe temperatury, wilgotne powietrze i drewno wydłużają czas schnięcia.
Czyszczenie narzędzi: Zalecamy mycie naturalną terpentyną lub ciepłą wodą z mydłem.
Przechowywanie: Przechowywać wiadra szczelnie zamknięte. Trzymać z dala od źródeł zapłonu. Minimalna temperatura wynosi +5 ̊C. Okres ważności – 3 lata. Sprawdź datę ważności na opakowaniu. Dopuszczalne przesunięcie ciężaru objętościowego +/- 10 gr.
OSTRZEŻENIE! Materiały nasączone olejem mogą ulec samozapaleniu! Po skończonej pracy należy je umieścić w pojemniku z wodą! Zużyte szczotki i odzież robocza nie powinny znajdować się w pobliżu otwartego ognia. Nie dopuścić do przedostania się produktu do wód gruntowych lub gleby i przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.