Gotowany Olej Lniany ze smołą drzewną Painteco

 • Dodaj recenzję:
 • Producent: PaintEco
 • Dostępność: Dostępny  (17 szt.)
 • szt.
 • Cena netto: 207,32 zł 255,00 zł

Olej lniany do konserwacji drewna w trudnych warunkach

Gotowany Olej Lniany ze smołą drzewną jest stosowany jako klasyczne wykończenie i naturalna powłoka ochronna dla drewna narażonego na częsty kontakt z wodą. Służy do podkreślenia struktury surowego drewna i podniesienia jego odporności na wilgoć, zarysowania, pękanie i wypaczenia. Przyciemna drewno.

 

Zastosowanie

Nadaje się do użytku zewnętrznego dla wszystkich rodzajów powierzchni drewnianych. Szczególnie polecany do impregnacji:

 • domów z bali
 • pomostów, mostków, kładek drewnianych
 • łódek drewnianych
 • tarasów
 • gontów
 • parkanów

 

Właściwości

Impregnacyjne właściwości smoły drzewnej (dziegciu) są znane od starożytności. Konserwowano nią łodzie, pomosty, konstrukcje drewniane a także liny okrętowe.  Dziegieć sosnowy jest brunatną, gęstą i lepką cieczą o bardzo charakterystycznym, silnym zapachu pozyskiwaną w procesie suchej destylacji drewna. Ma właściwości odkażające, przeciwpasożytnicze oraz przeciwgrzybicze. Dzięki temu olej lniany z dziegciem zapewnia długotrwałą ochronę drewna przed wpływem wilgoci, będącej przyczyną rozwoju grzybów i pleśni. Powłoka po impregnacji nie łuszczy się i nie ma tendencji do pękania.

 

Wymagania dotyczące powierzchni

Jeśli powierzchnia jest pokryta za pomocą środków chemicznych, oryginalna powłoka musi być usunięta przed użyciem oleju ze smołą drzewną.Drewno musi być czyste, suche, wolne od pozostałości żywicznych i pyłu. Pęknięcia i wady należy wypełnić przed użyciem produktu.

 

Stół konserwowany olejem ze smołą (dziegciem)

Stół konserwowany olejem ze smołą (dziegciem)

Wydajność


Drewno nieheblowane ≈ 4-7 m. kw/1 l

Drewno heblowane ≈ 12-15 m.kw. / 1 L

Podane wartości są orientacyjne. Należy pamiętać, że wyniki zależą od rodzaju drewna i sposobu przygotowania. Zawsze zaleca się przeprowadzenie próby w celu obliczenia dokładnej wydajności.

 

Nakładanie

Gotowany olej lniany ze smołą drzewną można łatwo nanieść pędzlem lub natryskiem. Nie stosować na powierzchnie nagrzane słońcem i dobrze wymieszać przed użyciem. Wetrzeć olej w powierzchnię drewna i pozostawić do wchłonięcia. Nadmiar oleju usunąć czystą, suchą szmatką lub papierowym ręcznikiem po upływie ok. 30 minut, w zależności od właściwości absorpcyjnych drewna. Zaleca się stosowanie przy zakresie temperatur +10C0 - +25C0. Niższa temperatura, wilgotne drewno i wysoka wilgotność otoczenia wydłuża czas schnięcia. Dla uzyskania najlepszych rezultatów nakładać 1-2 cienkie warstwy, pozostawiając każdą do wyschnięcia na 24 godziny.

Wytworzona powłoka będzie sucha na dotyk po kilku godzinach, jednak pełne wyschnięcie i utwardzenie trwa zwykle kilkanaście dni!

 

Czyszczenie narzędzi

Narzędzia można czyścić naturalną terpentyną lub ciepłą wodą z mydłem.

 

Konserwacja

Powierzchnie zabezpieczane Olejem ze smołą drzewną należy ponownie pomalować po około 3 latach (czas zależy od gatunku drewna i warunków w jakich jest ono użytkowane). Powierzchnię przed malowaniem należy umyć.

Olejowane powierzchnie można bez przeszkód pokrywać innymi produktami Painteco (np. bejcą, farbą).

 

UWAGA! Materiały nasączone gotowanym olejem lnianym są narażone na samozapłon! Natychmiast po użyciu, ręczniki papierowe lub szmaty muszą zostać spalone lub namoczone w wodzie i wyrzucone. Opakowania mogą być traktowane jako odpad z gospodarstwa domowego i poddane recyclingowi. Oryginalne, fabrycznie zamknięte opakowanie może być przechowywane przez okres 3 lat od daty produkcji. Produkt nieużywany należy przechowywać w zamkniętym opakowaniu.

 

 

zewnętrzny- na zewnątrz (tarasy, podesty, pomosty)

do mebli ogrodowych - do płotów, pergoli

zapach oleju- pachnie intensywnie wędzonym drewnem i olejem lnianym

na bazie roślin- na bazie roślinnej

nie zawiera chemii- nie zawiera sztucznych żywic

schnie ok 24 godzin- schnie ok. 24 godzin

 

Zadbaj o bezpieczeństwo!

Ze względu na właściwości smoły drzewnej produkt może przy wdychaniu oparów powodować zawroty w głowie i senność. Zaleca się stosować na zewnątrz lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

 

olej z dziegciem

 

Zapach

Olej ze smołą drzewną ma charakterystyczny zapach (wędzone drewno). Zapach ten jest mocno wyczuwalny przez kilka pierwszych dni użytkowania olejowanych przedmiotów i stopniowo zanika. Po miesiącu nie powinien być już wyczuwalny.

 

drewno

 

Użyteczny mix

Tradycyjne receptury olejów do zabezpieczania drewnianych łodzi zawierały olej lniany, smołę drzewną i naturalna terpentynę. Dodatek rozpuszczalnika (terpentyny) przyspieszał schnięcie mikstury.

Możesz wypróbować tę tradycyjną technikę dodając terpentynę do naszego oleju.

 

łódź