Gotowany Olej Lniany ze smołą drzewną 5l

  • Dodaj recenzję:
  • Producent: PaintEco
  • Dostępność: Ostatnie sztuki  (3 szt.)
  • Cena netto: 203,25 zł 250,00 zł

Olej lniany do konserwacji drewna w trudnych warunkach

Gotowany Olej Lniany ze smołą drzewną jest stosowany jako klasyczne wykończenie i naturalna powłoka ochronna dla drewna narażonego na częsty kontakt z wodą. Służy do podkreślenia struktury surowego drewna i podniesienia jego odporności na wilgoć, zarysowania, pękanie i wypaczenia. Przyciemna drewno.

Zastosowanie

Nadaje się do użytku zewnętrznego dla wszystkich rodzajów powierzchni drewnianych. Szczególnie polecany do impregnacji:

  • domów z bali
  • pomostów, mostków, kładek drewnianych
  • łódek drewnianych
  • tarasów
  • gontów
  • parkanów

Właściwości

Impregnacyjne właściwości smoły drzewnej (dziegciu) są znane od starożytności. Konserwowano nią łodzie, pomosty, konstrukcje drewniane a także liny okrętowe.  Dziegieć sosnowy jest brunatną, gęstą i lepką cieczą o bardzo charakterystycznym, silnym zapachu pozyskiwaną w procesie suchej destylacji drewna. Ma właściwości odkażające, przeciwpasożytnicze oraz przeciwgrzybicze. Dzięki temu olej lniany z dziegciem zapewnia długotrwałą ochronę drewna przed wpływem wilgoci, rozwojem grzybów i pleśni. Powłoka po impregnacji nie łuszczy się i nie ma tendencji do pękania.

 

Wymagania dotyczące powierzchni

Jeśli powierzchnia jest pokryta za pomocą środków chemicznych, oryginalna powłoka musi być usunięta przed użyciem oleju ze smołą drzewną.Drewno musi być czyste, suche, wolne od pozostałości żywicznych i pyłu. Pęknięcia i wady należy wypełnić przed użyciem produktu.

 

Wydajność
Drewno nieheblowane ≈ 4-7 m. kw/1 l

Drewno heblowane ≈ 12-15 m.kw. / 1 L

Podane wartości są orientacyjne. Należy pamiętać, że wyniki zależą od rodzaju drewna i sposobu przygotowania. Zawsze zaleca się przeprowadzenie próby w celu obliczenia dokładnej wydajności.

 

Nakładanie

Gotowany olej lniany ze smołą drzewną można łatwo nanieść pędzlem lub natryskiem. Nie stosować na powierzchnie nagrzane słońcem i dobrze wymieszać przed użyciem. Wetrzeć olej w powierzchnię drewna i pozostawić do wchłonięcia. Nadmiar oleju usunąć czystą, suchą szmatką lub papierowym ręcznikiem po upływie ok. 30 minut, w zależności od właściwości absorpcyjnych drewna. Zaleca się stosowanie przy zakresie temperatur +10C0 - +25C0. Niższa temperatura, wilgotne drewno i wysoka wilgotność otoczenia wydłuża czas schnięcia. Dla uzyskania najlepszych rezultatów nakładać 1-2 cienkie warstwy, pozostawiając każdą do wyschnięcia na 24 godziny.

Wytworzona powłoka będzie sucha na dotyk po kilku godzinach, jednak pełne wyschnięcie i utwardzenie trwa zwykle kilkanaście dni!

 

Czyszczenie narzędzi

Narzędzia można czyścić naturalną terpentyną lub ciepłą wodą z mydłem.

 

UWAGA! Materiały nasączone gotowanym olejem lnianym są narażone na samozapłon! Natychmiast po użyciu, ręczniki papierowe lub szmaty muszą zostać spalone lub namoczone w wodzie i wyrzucone. Opakowania mogą być traktowane jako odpad z gospodarstwa domowego i poddane recyclingowi. Oryginalne, fabrycznie zamknięte opakowanie może być przechowywane przez okres 3 lat od daty produkcji. Produkt nieużywany należy przechowywać w zamkniętym opakowaniu.

 

Zadbaj o bezpieczeństwo!

Ze względu na właściwości smoły drzewnej produkt może:

- powodować uczulenie w kontakcie ze skórą

- przy wdychaniu oparów powodować zawroty w głowie i senność